Artykuły

Cykl o błonniku. Wprowadzenie

Każdy z nas pewnie słyszał o odchudzającym działaniu błonnika, typu: „Jedz błonnik a zmniejszy Ci się apetyt i w efekcie schudniesz”.

Wielu z Was też pewnie słyszało o tym, że błonnik jest dobry dla jelit. Gdy masz problemy z zaparciami jedz więcej błonnika.

Tylko czy mamy świadomość czym jest naprawdę ten błonnik? Jakie jego frakcje są dobre i na co? Co dobrego może wynikać z tego, że będziemy spożywać jego odpowiedni rodzaj i ilość w zależności od tego jakie mamy problemy i potrzeby? No i wreszcie jakie są jego najlepsze źródła? I dlaczego nie jest dobrym pomysłem zwiększanie jego ilości w diecie z dnia na dzień?

Zapraszam na cykl artykułów o błonniku i jego wpływie na nasz organizm.

Na grafice możesz zobaczyć podstawowe funkcje błonnika. To oczywiście tylko cześć jego funkcji. Zależy mi, żeby po lekturze całego cyklu błonnik kojarzył Ci się nie tylko z leceniem zaparć i zmniejszanie masy ciała. Te mniej popularne właściwości błonnika są ogromnie dla nas ważne i pożyteczne.

Dlatego w następnych częściach dowiesz się o:

 

  1. Wpływie błonnika na gospodarkę lipidową, czyli na cholesterol i trójglicerydy.

  2. O jego znaczeniu przy regulacji poziomu glukozy i czy może wpływać na zwiększanie wrażliwości tkanek na insulinę i co to znaczy?

  3. Czy błonnik fermentuje i jaki to ma wpływ na naszą mikrobiotę jelitową?

  4. Jakie w naszej szerokości geograficznej są najlepsze jego źródła?

  5. A także jak mądrze i bezpiecznie wkomponowywać go w dietę.

Brzmi ciekawie?

Zapraszam do lektury i dzielenia się swoimi pytaniami i obserwacjami w komentarzach na moim fanpage-u na Facebooku lub Instagramie.

Jeżeli lubisz czytać ciekawostki o zdrowym życiu i odżywianiu zapraszam do lektury innych moich wpisów. A jeżeli potrzebujesz wsparcia przy ułożeniu zdrowej diety to zapraszam do kontaktu i współpracy.

Artykuły

Zobacz także: